Sodo darbai sausį

2-sis iš 3 įrašų serijoje Dr. Malinauskas pataria
Daktaro Malinausko Medelynas

Gerbiami sodininkai – su Naujais metais Jus. Tegul jie bus sėkmingesni už buvusius. Ir gerų Jums darbų šiais metais!!!

Nors už lango dar tik sausis, tačiau esama darbų, kuriuos sodininkai gali ar net privalo nuveikti jau dabar.

Mes visi galime pasinaudoti vis dar esama sniego danga. Sutrypkime sniegą aplink vaismedžių ar uogakrūmių kamienus (pr. žr. nuotraukas). Sudaryta sniego pluta „šildys“ šaknyną. Sniegą trypti rekomenduotina po kiekvieno naujo snygio. Kuo storesnį sluoksnį suformuosime, tuo geresnis bus rezultatas. Noriu pažymėti, kad šis darbas aktualiausias patiems jautriausiems šalčiui augalams – persikams, abrikosams, vynmedžiams, aktinidijoms, kaulavaisiams. Kita, gerokai svarbesnė, sniego dangos nauda ta, kad susidarius ledo sluoksniui mes galime pavėlinti augalų vegetaciją – nes šaknų zonoje bus vėsu. O tai ypatingai aktualu būtent anksti sprogstantiems augalams. Tokiu būdu mes galime tikėtis, kad šalčiui jautrūs augalai nenukentės nuo pavasarinių šalnų.


 
Taip pat apspausdami sniegą aplink augalus mes galime suardyti graužikų takus, jeigu tokių buvo, o puriame sniege graužikai takus darosi labai noriai. Takais jie keliauja prie vaismedžių ir graužia jų žievę, o jeigu takai rudenį buvo padaryti pačioje dirvoje, tuomet labai noriai graužia ir augalų šaknis. To pasekmės matosi nuotraukose. Jeigu graužikų turite – padėkite prie vaismedžių arba uogakrūmių nuodų ir juos dėkite tol, kol jie bus suvalgomi. Tam galima naudoti ir plastikinius vamzdelius.

Taip pat šiuo metu atkreipkite dėmesį, ar Jūsų soduose nesilanko didesni graužikai – zuikiai, nes neseniai tokį vieną teko stebėti kaimyniniame sklype, o mes gyvename didelėje gyvenvietėje! Kaip žinote šie padarėliai, dar labiau nei pelės ar kirstukai, naikina vaismedžių žievę – ją lupa. Tą jie gali padaryti tiek su labai jaunais, tiek ir su jau labai brandžiais medžiais (žr. nuotraukas). Atkreipkite dėmesį, kad labiausiai zuikiai mėgsta obelis ir netgi turi savo „mėgstamas“ veisles, pvz. „Auksis“ ☺. Zuikiai taip pat labai noriai valgo ir šilauoges ir nugraužia viską kas išlindę virš sniego, o jeigu jo nėra – iki pat žemės. Kad to išvengtume reikia atidžiai tikrinti plyšius tvoroje (jeigu ji yra) arba aptverti atskirus augalus (žr. nuotraukas). Tam gali pasitarnauti įvairios priemonės (metaliniai ar plastikiniai tinkleliai, popierius), bet ne polietileninė plėvelė, nes po ja gali rinktis vanduo, kuris, esant minusinei temperatūrai, gali sušalti ir pažeisti vaismedžių kamienus.

Linkėdamas gerų darbų, noriu pasakyti, kad mielai atsakysiu į Jums iškilusius klausimus, kuriuos galite parašyti komentarų skiltyje.

Pagarbiai,
Dr. Kęstutis Malinauskas
 

Serijos navigacija:<< Ką dar galima nuveikti šiuo metu sode       Sodo darbai kovą >>

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Apie Kęstutis Malinauskas

Biomedicinos mokslų daktaras Kęstutis Malinauskas įgijo sodininkystės daktaro laipsnį Lietuvos žemės ūkio universitete vadovaujant Agronomijos fakulteto dekanui prof. Viktorui Pranckiečiui. Daugelį metų kauptos ir praktikoje patikrintos jo žinios leidžia efektyviai spręsti aplinkos kūrimo ir priežiūros problemas bei pasiekti sodininkų lūkesčius atitikančius rezultatus.

Komentarai nepriimami.