Birželio mėnesio darbai

4-sis iš 9 įrašų serijoje Mėnesio darbai
wp-content/uploads/2019/05/imgMenesioDarbai-300x300.png

Darbai sode

 • Birželio antroje pusėje galima išlaužyti vilkūgius. Jei to nepadarysime, vėliau juos reikės išpjauti arba iškirpti. Toks darbas pareikalaus daugiau laiko ir neretai paskatins naują vilkūgių augimą.
 • Birželio viduryje ir antroje pusėje rekomenduojama apriboti vaismedžių aukštį. Paprastai viršūnė pašalinama virš silpniau išsivysčiusios šoninės šakelės. Vien genėdami aukštaūgio vaismedžio nepadarysime žemaūgiu.
 • Patikrinkime perskiepytus vaismedžius. Įskiepis jau turi būti prigijęs. Jam augti sudarykime palankias sąlygas – apgenėkime stelbiančias šakas, saugokime nuo ligų ir kenkėjų.
 • Kad vaismedžiai kasmet derėtų ir užaugintų gražius vaisius, geriausia specialiais preparatais praretinti žiedus. Dar ne vėlu retinti užuomazgas. Kuo anksčiau tai padaroma, tuo mažiau vaismedžiai pramečiuoja. Sodininkai mėgėjai, auginantys žemaūgius vaismedžius, užuomazgas gali išretinti rankomis. Žiedyne palikite po 1–2 geriausiai išsivysčiusias užuomazgas. Vėliau, jei reikės, galėsite praretinti dar kartą. Obuoliu tapsiančios užuomazgos turėtų likti kas 10–15 cm viena nuo kitos. Obuolių ant obels bus mažiau, tačiau jie užaugs didesni ir gražesni.

Darbai darže

 • Galima pakartotinai pasėti salotų, špinatų, krapų. Dėl nepalankių augimo sąlygų (supuolusi dirva, šaltas oras) agurkų daigeliai gali būti nuskurdę. Birželio pradžioje ne per vėlu juos atsėti. Gerai išpurentoje ir šiltoje dirvoje jie sparčiai dygs ir augs, o derlius net neatsiliks nuo anksčiau sėtųjų. Sėjai padarytus griovelius būtinai palaistykite.
 • Birželio pirmąjį dešimtadienį palankiausias laikas sodinti pomidorus lauke – pradėjus žydėti jazminams ir erškėčiams, šalnų nebūna. Žemė pomidorams turi būti patręšta mineralinėmis trąšomis, gerai, jeigu ji iš rudens buvo įtręšta mėšlu. Pomidorams tinka žemė po agurkų.
 • Lietingą vasarą ankstyvosioms bulvėms daug žalos padaro bulvių maras. Ligos plitimą pristabdysime 2–3 kartus kas 7–10 dienų bulves nupurškę 1 proc. Bordo skysčiu. Jis tampa nekenksmingas jau po 8 dienų. Galima naudoti ir kitus fungicidus, tačiau nederėtų užmiršti, jog po jų panaudojimo iki bulviakasio turi praeiti ne mažiau kaip 20 dienų.
 • Nuolatos ravėkite piktžoles ir purenkite dirvą. Šakniavaisių pasėlius purenti pradėkite nuo 3–5 cm gylio, vėliau iki – 12–14 cm. Agurkų, pomidorų ir kopūstų tarpueilius pradžioje purenkime giliai, o vėliau – sekliau, kad nepažeistumėte šaknų. Purenimas pagerins dirvos aeraciją ir augalų mitybos sąlygas.
 • Užsitęsus šiltam ir sausam orui, daržoves laistykite. Salotos apkars, jei per karščius nelaistysite pakankamai dažnai ir gausiai. Nors ir dažnai, bet negausiai laistomos daržovės vis tiek gali žūti, nes jų šaknys susikaups dirvos paviršiuje. Geriau daržoves laistyti kiek rečiau, bet gausiau. Agurkams dirva turėtų pramirkti bent 6–8 cm, o pomidorams – net iki 20 cm. Drėgmės daugiausia reikia gūžiniams bei žiediniams kopūstams, salotoms, ridikėliams, špinatams, salierams, mažiausia – pupelėms, pupoms.
 • Jeigu daržovės skurdžios, patręškite papildomai, tačiau saikingai, nes ir nuo trąšų pertekliaus jos gali žūti. Mineralinėmis trąšomis gausiai tręšiamoje dirvoje kaupiasi sunkieji metalai, kurie kenksmingi ne tik augalams, bet ir žmonėms.
 • Azotinėmis trąšomis pertręštos daržovės mažiau atsparios ligoms.
 • Kompostą reikia perkasti, jeigu sausas – palaistyti. Nemaišykite komposto su žolėmis – jas kompostuokit atskirai, o pernykščiam leiskite pūti toliau.

Gėlininko darbai

 • Gėlyne pats geriausias laikas persodinti vilkdalgius. Juos galima padauginti supjausčius šakniastiebius taip, kad būtų vienas lapų kuokštas, sutrumpintas iki vieno trečdalio, ir keletas šaknelių šakniastiebyje.
 • Sėkite daugiametes gėles. Jei sėklų turite nedaug, sėkite į vazonėlius, o kad juose geriau laikytųsi drėgmė, vazonėlius įkaskite durpėse, pavėsyje.
 • Jei norite išauginti gražius, tinkamus skinti bijūnų žiedus, reikia išskabyti šoninius žiedpumpurius, išaugusius iki žirnio dydžio. Dabar bijūnams ypač reikia vandens ir trąšų – jie krauna pumpurus kitiems metams. Nuskinkit peržydėjusius žiedus.
 • Kai pagels tulpių lapai, svogūnėlius iškaskite. Apie 2 savaites džiovinkite 20–25 °C temperatūroje. Svogūnus reikia džiovinti tamsioje, vėjo prapučiamoje vietoje, apsaugotoje nuo pelių. Po to nuvalykite, pašalinkite senų svogūnų lukštus ir šaknis.
 • Tręšiamas, laistomas, ravimas, purenamas (ypač po lietaus) visas gėlynas. Per visą vegetaciją reikia stebėti, ar gėlių nepuola ligos, kenkėjai, galima profilaktiškai purkšti fitoncidinių augalų nuovirais. Išravėtas piktžoles užmerkite statinėje su 1/3 mėšlo. Turėsite gerų trąšų.
Serijos navigacija:<< Balandžio mėnesio darbai       Liepos mėnesio darbai >>

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Komentarai nepriimami.