Vėjo žvarbumas

Vėjo žvarbumas – meteorologinis matmuo, priklausantis nuo (žemos) oro temperatūros ir vėjo greičio. Vėjo žvarbumas nusako realiai atviroje kūno vietoje jaučiamą temperatūrą. Dėl vėjo žvarbumo jaučiama temperatūra yra žemesnė negu tuo metu esanti, o ilgesnį laiką būnant atvirame ore, net vidutinės vėjo žvarbumo reikšmės gali būti pavojingos sveikatai ar net gyvybei.

Meteorologinės tarnybos vėjo žvarbumą skaičiuoja nuo +5 °C oro temperatūros ir nuo 1,5 m/s vėjo greičio. Kuo žemesnė oro temperatūra ir stipresnis vėjas, tuo didesnis jo žvarbumas. Net esant 0 °C oro temperatūrai, jei vėjo greitis yra 15 m/s, vėjo žvarbumas bus −8 °C. Pavyzdžiui, jei vėjo greitis viršija 8 metrus per sekundę, o lauke −17 °C laipsnių šaltis, fiziškai juntama žvarba išauga iki −28 °C laipsnių, kuomet atviros kūno vietos gali nušalti jau per 10 minučių.

Vėjo žvarbumas ir pavojus nušalti

Vėjo žvarbumas Pavojus nušalti
Nuo 0 iki −10 Mažas
Nuo −10 iki −25 Nedidelis
Nuo −25 iki −40 Padidėjęs (atviros kūno vietos gali nušalti per 10–30 minučių)
Nuo −40 iki −48 Didelis (atviros kūno vietos gali nušalti per 5–10 minučių)
Nuo −48 iki −55 Labai didelis (atviros kūno vietos gali nušalti per 2–5 minutes)
Žemiau −55 Pavojus sveikatai! Atviros kūno vietos gali nušalti per mažiau nei 2 minutes

 
Vėjo žvarbumo skaičiuoklę ir prognozes galima rasti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos internetinėje svetainėje http://meteo.lt:
a) vėjo žvarbumo skaičiuoklę: http://www.meteo.lt/skaiciuokles.php?s=vejo_zvarb;
b) vėjo žvarbumo prognozę: http://www.meteo.lt/lt/vidutine-temp-prognoze.

Atsižvelgiant į prognozuojamą vėjo žvarbumą, prieš išeinant į lauką reikėtų pasirinkti tinkamą aprangą.

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Komentarai nepriimami.