Sodininkų Memorandumas

2015 m. liepos 13 d. Lietuvos sodininkus vienijančios ir atstovaujančios organizacijos pasirašė Tarpusavio supratimo memorandumą dėl mėgėjų sodininkystės tolesnio puoselėjimo Lietuvoje.


LIETUVOS SODININKŲ DRAUGIJOS IR LIETUVOS SODININKŲ BENDRIJŲ ASOCIACIJOS TARPUSAVIO SUPRATIMO MEMORANDUMAS DĖL MĖGĖJŲ SODININKYSTĖS TOLESNIO PUOSELĖJIMO LIETUVOJE

2015 m. liepos 13 d.
Vilnius

Lietuvoje yra per 220 tūkst. sodininkų mėgėjų sklypų, kurie užima daugiau nei 21 tūkst. ha žemės plotą. Pirmasis 47 sklypelių kolektyvinis sodas „Rūta” 1949 m. įkurtas Kaune. Vilniuje pirmieji sodai įsikūrė 1953 m., kai 5 sodo bendrijoms, vienijančioms 490 žmonių buvo skirta 40 ha žemės. 1959 m. įsteigta Lietuvos sodininkystės draugija, nuo 1991 m. Lietuvos sodininkų draugija. 2000 m. Vyriausybė patvirtino sodininkų bendrijos tipinius įstatus, o 2003 m. gruodžio18 d. LR Seimas priėmė Sodininkų bendrijų įstatymą.

Mėgėjų sodų bendrijos yra gana unikalus reiškinys, gyvuojantis jau virš pusė amžiaus ir nepraradęs savo aktualumo. Sodininkai savo rankomis tikrąja to žodžio prasme žydinčiais sodais pavertė jiems priskirtus nedirbamos žemės ploteliu, skiepydami savo vaikams ir anūkams darbinius ir bendravimo įgūdžius.

Šį memorandumą pasirašiusios institucijos suvokia, kokią didelę reikšmę mėgėjų sodininkystė turi šalies gyventojams – tai aktyvaus poilsio galimybė, galimybė apsirūpinti savo pačių išaugintais ekologiškais maisto produktais kaip ir galimybė nuolat gyventi sąlyginai pigiau ramioje, žalioje aplinkoje. Siekdamos efektyviau panaudoti galimybes puoselėti mėgėjų sodininkystę Memorandumą pasirašiusios šalys sutaria:
1. Dėti visas pastangas, kad Lietuvoje gyvuotų mėgėjų sodininkystė;
2. Siekti aktyvios ir konstruktyvios diskusijos nustatant sodininkų mėgėjų prioritetus;
3. Derinti tarpusavyje pozicijas formuojant mėgėjų sodininkystės ateities viziją;
4. Aktyviai bendradarbiauti atstovaujant sodininkų mėgėjų interesus Įstatymų leidžiamosios ir Įstatymų vykdomosios valdžios institucijose, ypač Lietuvos Respublikos seimo Aplinkos apsaugos komitete;
5. Suvienyti pastangas aiškinant mėgėjų sodų bendrijų nariams naujų ar atnaujinamų įstatymų ar kitų teisinių dokumentų reikšmę;
6. Stengtis, kad mėgėjų sodų bendrijos taptų stipriomis savarankiškomis bendruomenėmis;
7. Visapusiškai skatinti mėgėjų sodų bendrijų, kaip visuomeniškumą ir demokratiją skatinančios bendruomenės socialinių įgūdžių mokyklos vaidmenį visų amžiaus grupių gyventojų tarpe.

Lietuvos sodininkų draugijos pirmininkas
Aloyzas Burba

Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos pirmininkas
Juozas Ravinis


 

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Komentarai nepriimami.