Fenologinis kalendorius

Fenologija (gr. phainomena – reiškiniai, logos – mokslas) – tai mokslo šaka, tirianti kasmet besikartojančius gyvosios ir negyvosios gamtos sezoninius reiškinius, vykstančius pagal tam tikrą periodiškumą. Fenologinių reiškinių periodiškumą lemia Žemės sukimasis apie Saulę ir Žemės ašies polinkis į orbitos plokštumą.

Fenologijoje svarbūs periodiškai pasikartojantys gamtos reiškiniai, pvz.: medžių žydėjimas, vaisių sunokimas, lapų kritimas.

Geriau įsižiūrėjus į gamtos dėsnius, pastebima tam tikra tvarka ir pasikartojimai. Remiantis stebėjimų duomenimis, galima nustatyti optimalų laiką sėjai, sodinimui, augalų priežiūrai.

• Pradėjus žydėti šalpusniams, gluosniams ir parskridus gandrui, sėkite morkas, česnakus, petražoles, svogūnus, salotas, ridikėlius, pastarnokus, špinatus.

• Sugrįžus kregždėms, užkukavus gegutei, jau galite sėti salierus, pupas, dašius, kalendras, gelsves, agurkles, burokėlius; sodinti ankstyvųjų kopūstų, brokolių, porų daigus.

• Paprastajai ievai ir paprastajai vyšniai pražydus, sėjami burokėliai, morkos, ridikėliai, salotos, špinatai, pupelės (apsaugotoje vietoje). Sodinami vėlyvųjų gūžinių baltųjų, raudonųjų, Briuselio ir žiedinių kopūstų daigai, brokolių bei salierų daigai.

• Paprastajai alyvai pražydus, sėjami agurkai, aguročiai – cukinijos, patisonai, moliūgai, pupelės, sodinami vidutinio ankstyvumo ir vėlyvumo gūžinių ir žiedinių kopūstų daigai, griežčių, pomidorų (apsaugotoje vietoje) daigai.

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Komentarai nepriimami.