2024-08-12 LRT radijo laidoje „10–12“ svečiavosi Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos garbės pirmininkas Eidigintas Germanavičius. Laidos ištrauką pasiklausyti galite lrt.lt portale (sodininkų klausimas – nuo 1:00:30 iki 1:17:30). Laidos santrauka pateikiama žemiau.
Nuo lapkričio mėnesio keičiasi sodo namų statybos tvarka. Be projekto ir statybos leidimo bus galima statyti ir registruoti iki 50 kv. m. sodo namus, o didesniems bus reikalingi atitinkami dokumentai. Pasak Aplinkos ministerijos, pagrindiniai motyvai, kodėl turėjo būti pakeista tvarka, yra sparčiai besivystančios sodų bendrijos. Didžioji jų dalis virsta gyvenamaisiais kvartalais.
„Labai svarbu, kad sodų bendrijų vystymasis būtų kokybiškas. Žmonės, kurie renkasi gyventi sodininkų bendrijose, privalo turėti tinkamas sąlygas: inžinierinius tinklus, privažiavimus, susitarimus tarp kaimynų, tokius kaip atstumų laikymasis. Taip pat turi būti vykdomas įvairių teritorijų statybos reikalavimų, apsaugos zonų užtikrinimas, ginčų tankiai gyvenamose teritorijose išvengimas. Rengiant projektą, visi šie klausimai turi būti išspręsti“, – teigia Aplinkos ministerijos viceministrė Daiva Matusevičė.
Sodininkų atstovai piktinasi šia naujiena ir teigia, kad nebuvo jokio bendradarbiavimo su ministerijos atstovais, rengiant naujai įsigaliosiančią tvarką.
„Bendradarbiavimo nebuvo visai. Statybos techninis reglamentas patvirtintas gana seniai, tačiau naujai paskelbtos informacijos sodininkai nežino. Sodininkai nėra nei juristai, nei žemėtvarkos klausimų specialistai. Todėl su jais reikia bendrauti ir informacija dalintis. Aš įžvelgiu kitą problemą: Aplinkos ministerijos sisteminį žingsnį, kai yra naikinamos sodų bendrijos. Visai neseniai buvo svarstomas klausimas, kaip visiškai panaikinti sodų bendrijų bei daugiabučių namų įstatymą, juos sujungiant. Naujai papildytu reglamentu siekiama skriausti mažai uždirbančius žmones, kuriems gyvenamasis plotas yra aktualus. Manau, kad tai yra sąmoningas sodo bendrijų žlugdymas“, – piktinasi Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos garbės pirmininkas Eidigintas Germanavičius.
Šalia didmiesčių esantys sodų sklypai jau seniai yra tapę gyvenamosiomis teritorijomis. Anot E. Germanavičiaus, įstatyme yra paaiškinta, kad sodas – vieta, skirta daržovių bei vaisių auginimui, o tik vėliau buvo įterptas papildymas – gyvenamoji vieta.
„Tai buvo palengvinimas žmonėms, negalintiems įsigyti gyvenamojo ploto“, – akcentuoja pirmininkas E. Germanavičius.
Apie tai, kokių rezultatų atneš nauja tvarka soduose gyvenantiems žmonėms, viceministrė akcentuoja, kad Aplinkos ministerija patikslino, kokio dydžio namas yra nesudėtingas statinys, skirtas sodininkystei, o ne nuolatiniam gyvenimui.
„Sodų bendrijose galima statyti gyvenamuosius namus ir būtent jiems visada buvo reikalingas statybą leidžiantis dokumentas bei projektas. Sodininko namas, skirtas sodininkystės veiklą vykdantiems asmenims, kurie augina daržoves, gėles, nori po darbų pailsėti, išsivirti arbatos, pasidėti reikalingus daiktus. Iki 50 kv. m. ploto sodo namas yra tikrai nemažas statinys, didesnis nei dviejų kambarių butas. Jame galima tenkinti laikinus sodininko poreikius. Iš diskusijų ir kitų surinktų duomenų girdime, kad būtent didesnieji sodo namai neretai pritaikomi nuolatiniam gyvenimui, nors nėra tam skirti. Juose nėra užtikrinama gyvenimo kokybė, kokia turi būti gyvenamuosiuose pastatuose“, – aiškina viceministrė.
Nuogąstaujančius sodininkus, kurie šiuo metu vykdo statybas ir planuoja baigti po lapkritį įsigaliosiančios naujos tvarkos, viceministrė ramina, kad statybas bus galima užbaigti pagal tuo metu veikusį įstatymą.
„Žmonės, kurie yra pradėję statybą pagal to meto įstatymų reguliavimą, kai nereikėjo iki 80 kv. m. leidžiančio dokumento, tikrai turės sąlygas ją pabaigti ir įregistruoti, jeigu to norės. Bus galima užbaigti ir atlikti kadastrinius matavimus, aiškiai nurodant statybos darbų pradžią ir pagal tai pabaigti procedūrą“, – ramina viceministrė D. Matusevičė.