Ne tik pelenais: ekspertų patarimai, kaip pavasarį pamaitinti braškes, kad derlius būtų gausus

2024-04-16 09:30 ve.lt tinklalapyje buvo publikuotas straipsnis „Ne tik pelenais: ekspertų patarimai, kaip pavasarį pamaitinti braškes, kad derlius būtų gausus“ (žemiau pateikiama jo ištrauka).


Braškės yra šiek tiek kaprizingos, o norint jas auginti, reikia prie to priprasti. Pirmiausia – išmokite laiku pasigaminti trąšų ir supraskite, kokias trąšas ji mėgsta. Galimybės gali būti skirtingos, priklausomai nuo to, kokiu vegetacijos laikotarpiu planuojate jas naudoti. Panagrinėkime, kaip braškių trąšas naudoti pavasarį persodinant ar sodinant, taip pat prieš, per ir po žydėjimo.

Kaip maitinti braškes sodinant pavasarį?

Jei kalbėsime apie braškių dirvą, geriausiai jos augs juodžemyje su pelenų priedu (pelenai šarmina dirvožemį, todėl galima daryti išvadą, kad rūgštus dirvožemis uogoms netinka). Pastaba: braškės taip pat labai nemėgsta durpių.

Sodinant uogas taip pat reikėtų įberti šiek tiek pelenų ar komposto ir pabarstyti žeme, o po to mulčiuoti kompostu. Nepamirškite daigų uždengti plėvele, jei lauke dar šalta, o atėjus pastoviai šilumai ją nuimkite.

Kai kuriuos sodininkus domina klausimas, kuo maitinti braškes pasodinus pavasarį? Neskubėkite to daryti: vienais metais krūmeliai nemaitinami, antraisiais – tręšiami organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, trečiaisiais – tik mineralinėmis, ketvirtaisiais – taip pat ir mineralinėmis, ir organinėmis. Atidžiau panagrinėkime, kaip ir kuo braškynus maitinti anksti pavasarį, taip pat prieš žydėjimą, jo metu ir po jo.

Kuo maitinti braškes prieš žydėjimą?

Paprastai pats pirmasis uogų maitinimas atliekamas prieš pasirodant lapams. Tam naudojamos mineralinės trąšos, turinčios azoto, pavyzdžiui, amonio nitratas arba karbamidas.
Kaip braškes maitinti amonio nitrato: 1 valgomasis šaukštas trąšų praskieskite kibire (10 l) vandens. Kiekvieną krūmą palaistykite 0,5 l tirpalo.
Kaip braškes maitinti karbamidu: 1 valg. š. l. trąšų taip pat reikia praskiesti kibire vandens (galima vartoti ir amonio salietrą).

Jei uogynas jau turi lapų, ne bėda – naudokite organines trąšas. Sąraše, kuo braškynus maitinti balandžio mėnesį, – dilgėlės, vištų išmatos arba karvių mėšlas užpilais.

Štai kaip juos paruošti:
dilgėlių užpilas – pripilkite kibirą žolės, užpilkite šiltu vandeniu iki viršaus, palikite 3 dienas, tada praskieskite vandeniu (santykiu 1:10) ir palaistykite po šaknimis;
vištų išmatų arba karvių mėšlo antpilas – trąšas užpilkite vandeniu (santykiu 1:10), taip pat palaikykite 3 dienas ir laistykite krūmus po pusę litro.

Iš to, kuo braškes maitinti balandžio pabaigoje prieš žydėjimą, taip pat yra nusistovėjęs tirpalas boro rūgšties pagrindu: 2 g rūgšties, 2 g kalio permanganato ir 1 puodelį pelenų reikia sumaišyti kibire vandens. Vakare arba kai lauke apsiniaukę (kad nebūtų nudegimų) purkškite krūmus.

Kaip maitinti braškes pavasarį žydėjimo metu?

Gegužės ir birželio mėnesiais, kai uogos žydi, taip pat svarbu jas tręšti. Iš to, kuo braškes tręšti gegužę, galima naudoti mineralines ir organines trąšas, kuriose yra kalio – dėl jo uogos tampa skanesnės.

Kuo maitinti braškes, kad jos būtų saldžios?

• Paruoškite kalio nitrato tirpalą (salietrą) – 1 šaukštelį trąšų ištirpinkite kibire vandens ir palaistykite krūmus (po pusę litro kiekvienam);
• krūmus nupurkškite cinko sulfato tirpalu (0,02 %).

Purškimui taip pat naudokite ir kalio nitrato tirpalą. Iš organinių trąšų žydėjimo pradžioje krūmus galima laistyti karvių mėšlo antpilu (aukščiau papasakojome, kaip jį paruošti).

Kuo maitinti braškes po žydėjimo?

Kai uogos pražydo ir pradėjo megzti uogas, braškes gerai nupurkšti kompleksinėmis trąšomis (jų galite įsigyti). Čia tik svarbu nepersistengti ir laikytis tinkamos koncentracijos – ji turėtų būti 2 kartus mažesnė nei laistant po šaknimis.

Kaip pavasarį braškes maitinti be „cheminių medžiagų”?

Jei vis dar pirmenybę teikiate ne pirktinėms, o naminėms trąšoms, taip pat yra keletas gerų maitinimo variantų.

Kaip pavasarį braškes maitinti pelenais?

Medžio pelenai, kaip jau minėta, sodinant krūmus įmaišomi į dirvą, taip pat pridedama į duobutes. Pelenuose yra kalio ir fosforo, kurių reikia uogoms, be to, jie padeda įveikti kai kurias ligas. Pavyzdžiui, jei braškės pradeda pūti arba ant lapų atsiranda geltonų dėmių – pabarstykite jas pelenais.
Patarimas: geriausia naudoti šiaudų, beržų ar spygliuočių medžių pelenus.

Kaip braškes maitinti mielėmis?

Daugelis sodininkų pataria braškes maitinti mielėmis arba ruginės duonos plutomis. Jose esančios mielės pagreitina krūmelių augimą. Pašarui paruošti reikia užpilti sausą duoną vandeniu ir palikti pastovėti (fermentuotis) savaitę. Tada praskiesti vandeniu (1:10) ir laistyti krūmus.

Kaip maitinti braškes jodu?

Jodas vartojamas tiek maitinimuisi, tiek ligų profilaktikai. Jis ruošiamas taip: 5–10 lašų jodo praskiedžiama kibire (10 litrų) vandens ir juo apipurškiami krūmai. Tai reikia daryti prieš žydėjimą (3 kartus per 10 dienų) ir svarbu nepersistengti su jodu, kitaip ant lapų atsiras nudegimų.
 

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Komentarai nepriimami.