Karsakiškio sodininkams ramybė baigėsi

Žemiau pateikiamas Sekunde.lt  tinklalapyje 2023-04-16 13:00 publikuotas straipsnis „Karsakiškio sodininkams ramybė baigėsi“.


Nors Panevėžio rajonas pasigirti gausiais naudingųjų iškasenų klodais niekada negalėjo, pastaraisiais metais stebima, kad aukso gyslą verslininkai vis dažniau randa smėlio ir žvyro karjeruose.

Karsakiškio seniūnijoje sodininkų bendrijų „Beržas“ ir „Žilvitis“ gyventojai apstulbo išgirdę, kad ir jų pašonėje planuojamas smėlio ir žvyro karjeras.

Kol kas sodų kaimynystėje žaliuoja žiemkenčiai, bet jau netrukus čia atsiras karjeras. (P. Židonio nuotr.)

Kol kas sodų kaimynystėje žaliuoja žiemkenčiai, bet jau netrukus čia atsiras karjeras. (P. Židonio nuotr.)

Poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje sodininkai nė neegzistuoja, nors planuojamas karjeras – vos už trisdešimties metrų nuo jų sklypų.

Sodininkai suskubo rinkti parašus prieš tokią kaimynystę. Naują karjerą planuojantys verslininkai ramina jį naudosiantys tik darbo dienomis ir valandomis.

Žiemkenčius pakeis žemsiurbės

Visai šalia sodininkų bendrijų „Beržas“ ir „Žilvitis“ kol kas žaliuoja žiemkenčiai, bet jau netrukus čia sunkioji technika į sunkvežimius kraus smėlį ir žvyrą.

Naujasis karjeras turėtų užimti daugiau kaip 13 ha ploto teritoriją. Geologai apskaičiavo, kad šioje vietoje plyti apie 215,0 tūkst. kv. m smėlio išteklių.

Kol verslininkai planuoja uždarbį, šalia gyvenantys gyventojai stveriasi už galvų. Jie neabejoja: ramus gyvenimas gamtos prieglobstyje taps nepakeliamas ne tik dėl triukšmo, bet ir taršos.

Bendrijos „Beržas“ pirmininkas Tomas Sabalis sako, jog žinia, kad pašonėje numatyta įrengti karjerą, gerokai šokiravo. Smėlio ir žvyro karjerą nuo sodininkų bendrijos skirs tik žvyruotas vieškelis. Arčiausiai planuojamo karjero gyvenantys žmonės išsigandę, jog bus nuolat skandinami smėlio dulkėse lyg Sacharoje.

„Pernai telefonu nufilmavau, kaip keliu pravažiuoja sunkvežimis, prikrautas smėlio iš tolėliau esančio karjero. Reikia pamatyti, koks dulkių stulpas kilo nuo mašinos ir kaip atrodė mano paties kiemas! Jeigu per dieną pravažiuos kokie dešimt tokių sunkvežimių, paskęsime tose dulkėse. Galite įsivaizduoti, kaip pablogės mūsų gyvenimo kokybė?“ – susirūpinęs T. Sabalis.

Sodininkai neegzistuoja

Įsikūrusiesiems soduose baisiausia, kad poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje jie niekur nefigūruoja, tarsi nė neegzistuotų. Joje nurodoma, kad netoli karjero tėra trys gyvenamieji namai, o sodininkų bendrijos namai esą ne gyvenamosios paskirties.

Pasak T. Sabalio, tai yra melas – soduose labai daug šeimų gyvena nuolat. Netgi nenuolatiniai gyventojai sodus naudoja kaip vasaros rezidenciją – čia įsikuria šiltuoju metų laiku. Be to, bendrija visai netoli planuojamo karjero įsirengusi vaikų žaidimo aikštelę.
Nuo kelio ir numatomo karjero ją teskirs medžių juosta.

„Aš su šeima čia gyvenu nuolat. Visi supranta, kad atsiradus karjerui gryną orą turėsime pamiršti. Triukšmui, dulkėms ir dyzeliui sakome ne. Esame pasirengę eiti tiek toli ir taip garsiai, kiek reikės apginti savo narių teisėtus lūkesčius“, – nusiteikęs T. Sabalis.

Sodininkų bendrijos pirmininko teigimu, jau artimiausiu metu bus pradėti rinkti gyventojų parašai, kad toks karjeras jų pašonėje neatsirastų.

„Ruošiuosi rašyti raštus Aplinkos ministerijai, taip pat rinksime gyventojų parašus, kad būtų užkirstas kelias tokiai kaimynystei“, – tvirtina T. Sabalis.

Sodų gyventojai apstulbę – jų sklypai nuo karjero bus nutolę vos 30 metrų. (P. Židonio nuotr.)

Sodų gyventojai apstulbę – jų sklypai nuo karjero bus nutolę vos 30 metrų. (P. Židonio nuotr.)

Įrodyti, kad gyvena

Karsakiškio seniūnijos seniūnė Rima Jaškūnienė teigė, kad smėlio ir žvyro karjerų šiose apylinkėse išties gausu. Ji pripažįsta: kad ir kas būtų, bet dėl tokio pramonės objekto netoliese gyvenantys žmonės išties patiria nepatogumų.

„Daug kas priklauso ir nuo verslininkų rūpestingumo, ar imasi visų priemonių taršai ir triukšmui mažinti, pavyzdžiui, ar vasaros metu laistomi keliai. Bet nepatogumų visai išvengti nepavyks. Kita vertus, rasti atokių vietų tokiai veiklai, kur nebūtų gyvenamųjų namų, irgi sudėtinga“, – svarstė R. Jaškūnienė.

Pasak seniūnės, šiuo metu Aplinkos apsaugos agentūra atlieka poveikio aplinkai vertinimą. Problema ta, kad jos ataskaitoje sodininkų bendrijose esantys namai nėra vertinami kaip gyvenamieji. Tad žmonės pirmiausia turėtų įrodyti, kad sode gyvena nuolat, tuomet kitaip būtų skaičiuojamos triukšmo ribinės vertės.

„Gyventojai turėtų savo prieštaravimus reikšti Aplinkos apsaugos agentūrai. Tuomet aplinkosaugininkai įvertins, ar planuojamas karjeras atitinka visus reikalavimus. Bet jeigu ribinės triukšmo ir taršos vertės nėra viršijamos, gyventojai nelabai galės ką padaryti. Visi norėtų gyventi ramiai ir tyliai, kad nė kelias neitų pro jų namus, bet taip retai kada būna“, – sakė R. Jaškūnienė.

Kas darbo dienomis

Karjerą planuojančios bendrovės „Autotėkmė“ direktorius Dainius Skrickas ramina sodininkus, esą dėl tokios kaimynystės jų gyvenimo kokybė neturėtų nukentėti. Pasak vadovo, kaip ir privaloma, kasant karjerą bus formuojami iki 2,5 m aukščio pylimai. Jie turėtų sumažinti triukšmą ir taršą. Direktoriaus teigimu, tyrimai rodo, kad triukšmas neviršys nustatytų ribinių dydžių.

„Sodininkams nereikia nerimauti. Jeigu karjeras bus eksploatuojamas, jis veiks tik darbo dienomis ir darbo valandomis. Savaitgaliais ir vakarais jokie darbai nebus vykdomi, tad nepatogumai bus minimalūs“, – aiškino D. Skrickas.

Planuojama iš šio karjero per dieną iškasti apie 15 sunkvežimių smėlio. „Čia nebus gigantiškas objektas. Projektavimo sąlygos dabar sugriežtintos, nieko neleistino nebus daroma“, – kalbėjo verslo atstovas.

Gyventojų neišgirdo

Tai jau ne pirmas kartas, kai Panevėžio rajone šalia gyvenamųjų vietovių iškasami smėlio karjerai. Prieš trejus metus Bernatonių ir sodininkų bendrijos „Šilas“ gyventojai valstybines institucijas užvertė prašymais gelbėti nuo žemkasių kaimynystės – naujo karjero už Bernatonių, pakeliui į Pušalotą. Gyventojai piktinosi, kad sunkiasvorės mašinos gadins kelius ir kels dulkių debesis. Jų balsas nebuvo išgirstas.

Leidimus kasti ir naudoti naudingąsias iškasenas duodanti Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) nurodo, kad Panevėžio rajone yra išduota 14 galiojančių leidimų kasti smėlį ir žvyrą.
 

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.

Komentarai nepriimami.