Jaunieji ūkininkai kviečia Vyriausybę neignoruoti kaimo problemų

BNS Spaudos Centre publikuojamas Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pranešimas spaudai pateikiamas žemiau.


Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga prašo Vyriausybės stiprinti priemones, galinčias apsaugoti Lietuvos kaimo ateitį

Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga 2025.03.07 kreipėsi į Vyriausybę, Žemės ūkio ministeriją ir Aplinkos ministeriją, atkreipdama dėmesį į svarbiausius iššūkius, su kuriais šiandien susiduria Lietuvos kaimas ir žemės ūkio sektorius. Siūlomos papildomos priemonės turėtų būti įtrauktos į XIX Vyriausybės programos įgyvendinimo planą, kad būtų užtikrintas ilgalaikis šalies konkurencingumas, maisto savarankiškumas ir daugiau perspektyvų jaunimui.

Pagrindiniai siūlymai

Jaunųjų ūkininkų parama ir profesinis rengimas
Raginama steigti mentorystės programas ir numatyti specialias investicijų skatinimo priemones, kad mažos ir vidutinės ūkininkų bendruomenės galėtų lengviau diegti naujas technologijas. Toks žingsnis, pasak sąjungos atstovų, sumažintų atotrūkį tarp miesto ir kaimo ir leistų formuotis inovatyviems, perspektyviems ūkiams.

Teisingas ES paramos paskirstymas
Organizacija siūlo nustatyti aiškesnius ir skaidresnius kriterijus, kad ES fondų lėšos neapsiribotų vien didžiaisiais ūkiais, bet pasiektų ir vidutinius šeimos bei pradedančius jaunus ūkininkus. Taip pat rekomenduojama sumažinti administracinę naštą, kuri dažnai stabdo smulkesnių ūkių galimybes modernizuotis.

Sodų bendrijos ir pirmasis būstas
Siūloma panaikinti 2023 m. įvestą draudimą statyti iki 80 m² sodų namus. Įteisinus lankstesnes sąlygas, jaunimas turėtų realią galimybę įsigyti būstą, užsiimti mažesnio masto ūkininkavimu ir aktyviau dalyvauti vietinėje maisto gamyboje.

Ribojimų žemės įsigijimui veiksmingumas ir valstybinės žemės saugojimas
Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga atkreipia dėmesį, kad 500 ha žemės įsigijimo riba kol kas neužtikrina pagrindinio tikslo – mažinti žemės koncentraciją stambiųjų rankose. Todėl siūloma laikinai stabdyti valstybinės žemės pardavimus, kol ribojimų mechanizmas bus tinkamai sutvarkytas ir nebepralaidus apeiti įstatymą.

Aiškesni žemės ūkio prioritetai Vyriausybės programoje
Pasak sąjungos atstovų, ilgus metus intensyviai skatinama grūdininkystė Lietuvoje neužtikrina didelės pridėtinės vertės iš hektaro ir kelia per daug aplinkosauginių iššūkių. Tuo tarpu didesnis dėmesys vietinei daržininkystei, šiltnamininkystei, vaisių ir uogų auginimui leistų sukurti stabilesnę vietinės produkcijos pasiūlą ir didesnę ekonominę grąžą. Jaunieji ūkininkai ragina Lietuvoje diversifikuoti ūkininkavimą, kad būtų užtikrintas didesnis šalies apsirūpinimas maistu ir skatinamas sveikesnis, ekologiškesnis vietinis vartojimas.

Žemės ūkio rūmų stiprinimas
Žemės ūkio rūmai – tai šimtametę tradiciją turinti institucija, padedanti derinti įvairių ūkininkų, kaimo verslų, bendruomenių ir kitų sektoriaus dalyvių interesus. Ši organizacija ypač reikšminga užtikrinant tvarią ir subalansuotą žemės ūkio plėtrą, nes ji atstovauja ne tik stambiuosius žemės ūkio veikėjus, bet ir mažesnius ūkius, jaunus ūkininkus bei visą kaimo bendruomenę.

Pastaruoju metu didesni žemvaldžiai kelia spaudimą sumenkinti ar net panaikinti Žemės ūkio rūmų reikšmę. Tačiau, siekiant išlaikyti gyvybingą ir subalansuotą kaimą, būtina stiprinti šį visuomeninį valstybišką balansą. Todėl raginama Vyriausybę nepasiduoti stambiausių Lietuvos žemės ūkio lobistų spaudimui ir užtikrinti, kad Žemės ūkio rūmai liktų neatsiejama XIX Vyriausybės programos dalis. Tokiu būdu išsaugomas skaidrumas ir socialinis dialogas, padedantis ne vien stambiesiems, bet ir vidutiniams šeimos bei  jauniesiems ūkininkams.

Kodėl tai svarbu jauniesiems ūkininkams?

Skaičiuojama, kad per 60 proc. Lietuvos ūkininkų yra vyresni nei 55 metų, o jaunųjų (iki 35 metų) – tik apie 10 procentų. Tai reiškia, kad artimiausiu metu gali susidaryti kritinis kartų atotrūkis, nebus kam perimti ūkių, o kartu gali smukti regionų gyvybingumas ir žemės ūkio inovacijų plėtra.

„Be tinkamų priemonių jaunimui sudominti ir palaikyti, rizikuojame prarasti ne vien veiklius ūkius, bet ir galimybę užtikrinti sveiką, savarankišką maisto gamybą bei klestinčias kaimo bendruomenes,“ – perspėja Jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga.

Potenciali nauda Lietuvai

Sąjunga teigia, kad įgyvendinus šiuos pasiūlymus, kaimas taptų patrauklesnis jaunimui, mažėtų socialinė atskirtis, būtų užtikrinamas tvarus maisto tiekimas ir augtų visuomenės pasitikėjimas valdžios sprendimais.

„Norime išgirsti Vyriausybės poziciją. Esame pasiruošę diskusijoms ir pasirengę detaliau pristatyti šiuos siūlymus,“ akcentuoja sąjunga. Anot jos, stiprūs jaunieji ūkininkai reiškia ne tik atskirų regionų, bet ir visos šalies ekonominę bei socialinę naudą.

Kontaktai papildomai informacijai:
Rūta Jurgaitė, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos pirmininkė, tel. +370 655 56596
Vytautas Buivydas, vicepirmininkas, tel. +370 613 94167
Darius Viliušis, vicepirmininkas, tel. +370 622 21999

Pranešimą 2025-03-07 13:15 paskelbė
Rūta Jurgaitė
Pirmininkė
Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga
+37065556596

„LSBA naujienos“ – naujausi tinklaraščio įrašai el. paštu ne dažniau kaip kartą per savaitę. Užsisakydami naujienlaiškį, sutinkate su mūsų Privatumo politika. Prenumeratos galima atsisakyti bet kuriuo metu.


Parašykite komentarą